ՄԻԱԿ-ի Գյումրիի գրասենյակում եռուզեռ է  | 31.08.2010
ՄԻԱԿ-ի Գյումրիի տարածքային կազմակերպությանգրասենյակում ակտիվացել է անցուդարձը: Ամառվա ընթացքում կազմակերպվել էինմի շարք հանդիպումներ և միջոցառումներ, ՄԻԱԿ-ի Գյումրիի անդամները հանդեսէին եկել հետաքրքիր նախաձեռնություններով:
Օգոստոսի4-ին Գյումրիի գրասենյակում տեղի ունեցավ հանդիպում ՄԻԱԿ-ի Գլխավորքաևտուղար Արա Հովսեփյանի և ՄԻԱԿ-ի Երևանի տարածքային ստորաբաժանմանգործադիր խորհրդի նախագահ Սերգեյ Վարդանյանի հետ: Հանդիպմանընթացքում բարձրացվեցին մի շարք հարցեր, համեմատականներ անցկացվեցինԵրևանի և Գյումրիի  գրասենյակների աշխատանքների միջև, ինչիարդյունքում հուզող խնդիրների վերաբերյալ գտվեցին լուծման ուղիներ:
Օգոստոսի15-ին Գյումրիի տարածքային ստորաբաժանման հյուրն էր ՄԻԱԿ-ի Արտաքին ևՀանրային գծով քարտուղար Նաիրա Կարապետյանը: Զրույցի ընթացքում նա տվեցօգտակար խորհուրդներ Գյումրիի տարածքային ստորաբաժանման և կենտրոնականգրասենյակի կապը ամրապնդելու համար: Նաիրա Կարապետյանը ծանոթացավերիտասարդների նախաձեռնություններին, ներկա գտնվեց ՄԻԱԿ-ի Գյուրիի ևԱշտարակի երիտասարդների վիրտուալ բանավեճին:
ԱյսուհետՄԻԱԿ-ի Գյումրիի տարածքային ստորաբաժանման գրասենյակում գործելու է«Բանավեճի ակումբ»: Ակումբը համախմբելու է հիմնականում գյումրեցիերիտասարդների` բարձրացնելով նրանց հուզող շատ թեմաներ: Ակումբը ժամանակառ ժամանակ բանավեճեր է կազմակերպելու այլ քաղաքների երիտասարդների հետ:Հուզող թեմաները բազմազան են և բազմաբնույթ` "Մահպատիժը չի կարողարդարացվել անգամ ամենածանր հանցագործությունների դեպքում", "Արդյոքշատերին փրկելու համար մեկ հոգուն սպանելը բարոյապես թույլատրելի է","Տնտեսական աճն է առաջնահերթ պետության համար, թե` բնապահպանությունը" ևայլն:
"Բանավեճի ակումբը" մեծոգևորություն առաջացրեց մասնակիցների շրջանում, և որոշվեց ընդլայնել"Բանավեճի ակումբ"-ի գործունեությունը և դուրս գալ Գյումրիի գրասենյակիշրջանակներից:
Աշտարակի ՄԻԱԿ-ի գրասենյակըողջունեց առաջարկը, և օգոստոսի 15-ին ինտերնետի միջոցով տեղի ունեցավվիրտուալ բանավեճ: Նախ քննարկվեց Գյումրիի երիտասարդների առաջարկած հարցը`պետությունը ինչքանով է կարևորում երիտասարդությանը: Հնչեցին տարբերկարծիքներ երիտասարդության հիմնախնդիրների վերաբերյալ: Այնուհետևքննարկվեց Աշտարակի երիտասարդների առաջարկած հարցը` ինչ կշահի հայհասարակությունը և հայ ընտանիքը գենդերային հավասարությունից: Տեղիունեցավ ազատ, անկաշկանդ զրույց, որը առաջացրեց մեծ ոգևորվածությունմասնակիցների շրջանում, և առաջարկվեց հետագայում շարունակել շփումը այսձևաչափով:
Նշենք, որ Գյումրիի գրասենյակումանց են կացվում նաև ինտելեկտուալ մրցույթներ և խաղեր, ինչ նպաստում էՄԻԱԿ-ի անդամների քաղաքական և գաղափարական կարողությունների զարգացմանը:

В Гюмрийском офисе МИАК-а – работа в разгаре  | 31.08.2010
В офисе Гюмрийской региональной организации МИАК-а течет активная жизнь. В течение лета был организован ряд встреч и мероприятий, члены МИАК-а в Гюмри выступили с интересными инициативами.
4-го августа в Гюмрийском офисе состоялась встреча Генерального секретаря МИАК-а Ара Овсепяна, председателя исполнительного совета Ереванского территориального подразделения МИАК-а Сергея Варданяна.  В ходе встречи был поднят ряд вопросов, в результате сравнения работы офисов в Ереване, Гюмри и Спитаке были найдены пути решения волнующих вопросов.
15 августа гостем Гюмрийского территориального подразделения была Секретарь МИАК-а по внешней и общественной линии Наира Карапетян. В ходе беседы она дала полезные советы для укрепления связи между Гюмрийским территориальным подразделением и Центральным офисом. Наира Карапетян ознакомилась с инициативами молодежи, присутствовала на виртуальной дискуссии молодых членов МИАК-а из Гюмри и Аштарака.
В офисе Гюмрийского территориального подразделения отныне будет действовать "Дискуссионный клуб". Клуб объединит молодых людей в основном из Гюмри, подняв многие из волнующих их тем. Клуб время от времени будет организовывать дискуссии с молодежью из других городов. Волнующие темы многочисленны и многообразны: 'Смертная казнь не может быть оправдана даже в случае самых тяжелых преступлений»" "О моральной допустимости убийства одного человека для спасения многих»" 'Что является более первоочередным для государства: экономический рост или охрана природы" и др.
"Дискуссионный клуб" вызвал большое воодушевление в среде участников, и было решено расширить деятельность клуба и выйти за рамки Гюмрийского офиса.
Аштаракский офис МИАК-а приветствовал предложение, и 15-го августа посредством Интернета состоялась виртуальная дискуссия. Сначала был обсужден вопрос, предложенный молодежью Гюмри: насколько важное значение придает государство молодежи? Прозвучали различные мнения о проблемах молодежи. Затем был обсужден вопрос молодежи Аштарака: что выиграют армянское общество и армянская семья от гендерного равновесия? Состоялась свободная, непринужденная беседа, которая вызвала большое воодушевление среди ее участников, и было предложено в дальнейшем продолжить общение в таком формате.
Отметим, что в Гюмрийском офисе проводятся также интеллектуальные соревнования и игры, что способствует развитию политических и идеологических навыков членов МИАК-а.Мероприятия будут проводиться на постоянной основе.