Մարդու իրավունքների միջազգային օր  | 10.12.2009
1948թ. ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեան ընդունեց Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը, եւ 1950 թվականից դեկտեմբերի 10-ը նշվում է իբրև Մարդու իրավունքների միջազգային օր:
Մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները ամրագրվել են նաև Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ, Հայաստանում ստեղծվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը:
Հայաստանում Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ են զբաղվում քաղաքական ուժեր, մի շարք միջազգային և հայաստանյան հասարակական կազմակերպություններ և այլն:
Սակայն ոչ բոլորն են տեղեկացված, որ վերոհիշյալ հռչակագրի հիմքում ընկած` մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների պատկերացումները ձևավորվել են դեռևս հունական անտիկ շրջանի փիլիսոփաների օրոք, և սկզբունքները, փոխանցվելով դարեդար, հիմնականում մնացել են անփոփոխ:

Международный день прав человека  | 10.12.2009
В 1948 г. Генеральная Ассамблея ООН приняла Всеобщую Декларацию прав человека, и с 1950 года 10 декабря отмечается как Международный день прав человека.
Права и основополагающие свободы человека закреплены также Конституцией Республики Армения, в Армении был создан институт Защитника прав человека.
В Армении защитой прав человека занимаются политические партии, ряд международных и армянских общественных организаций, но немногие знают, что в основе вышеупомянутой декларации лежат основы и принципы, зародившиеся еще со времен греческих философов античности, которые по сути остались неизменными.