ՄԻԱԿ-ը Գյումրիում  | 06.12.2009
21 տարի է անցել այն ձմեռային արհավիրքի օրվանից, սակայն հայ ժողովուրդը չի մոռանում 1988թ. աղետալի երկրաշարժի անմեղ զոհերին: Ամբողջ աշխարհը ցնցած այդ երկրաշարժի տարելիցի նախօրեին ՄԻԱԿ-ի ղեկավարությունը այցելել էր Գյումրի` հարգանքի տուրք մատուցելու նրանց հիշատակին: Ծաղիկ դնելով երկրաշարժի զոհերի հուշակոթողին` ՄԻԱԿ-ի քարտուղարության և այլ ղեկավար մարմինների անդամները Գլխավոր քարտուղարի հետ միասին շրջեցին Գյումրի քաղաքով, ծանոթացան վերածնված և գեղեցկացած քաղաքի նոր շենքերին, լսեցին բնակիչներին:
Նույն օրը` դեկտեմբերի 6-ին, նախատեսված էր հանդիպում ՄԻԱԿ-ի Գյումրիի տարածքային ստորաբաժանման հետ, նոր անդամագրություն և ղեկավար մարմնի ձևավորում: Գյումրեցինը կիսվեցին իրենց մտահոգություններով, հույս հայտնեցին, որ ՄԻԱԿ-ը Գյումրիում կկարողանա դառնալ այն շարժիչ ուժը, որն անհրաժեշտ է աղետի գոտու վերջնական վերացման համար:
Ձևավորվեց 5 հոգուց բաղկացած Գյումրիի տարածքային ստորաբաժանման խորհուրդ, խորհրդի նախագահ ընտրվեց Արթուր Ալեքսանյանը:

Новости МИАК в Гюмри | 06.12.2009
21 год прошел с того дня зимней трагедии, однако армянский народ не забывает невинных жертв разрушительного землетрясения 1988 года. Накануне годовщины этого землетрясения, потрясшего весь мир, руководство МИАК посетило Гюмри, чтобы воздать дань уважения их памяти. Возложив цветы к монументу жертвам землетрясения, члены Секретариата и других руководящих органов МИАК вместе с Генеральным секретарем посетили различные районы города Гюмри, ознакомились с новыми зданиями возрожденного и похорошевшего города, выслушали жителей.
В тот же день, 6-го декабря, была намечена встреча с Гюмрийским территориальным подразделением МИАК, а также новый прием в партию и формирование руководящего органа. Гюмрийцы поделились своими проблемами, выразили надежду, что МИАК сумеет стать в Гюмри той движущей силой, которая необходима для окончательного восстановления зоны бедствия. Сформирован состоящий из 5 человек совет Гюмрийского территориального подразделения, председателем совета избран Артур Алексанян. |