Դեկտեմբերի 1-ին, Գյումրիում տեղի ունեցած ՄԻԱԿ-ի նորընտիր խորհրդի առաջին նիստի օրակարգում ներառված էր նաև նախագահական ընտրություններում ՄԻԱԿ-ի քաղաքական դիրքորոշման ճշգրտման հարցը: Նիստին մասնակցում էին խորհրդի 19 անդամներից 18-ը:
Խորհրդի անդամները կարևորեցին առաջիկա համապետական ընտրությունների` ժողովրդավարության ոգուն համապատասխան, ազատ և թափանցիկ անցկացման անհրաժեշտությունը, շեշտեցին դրանց բացառիկ նշանակությունը Հայաստանի քաղաքական համակարգի հետագա զարգացման, երկրում բարեփոխումների հետագա խորացման, պետության առջև ծառացած արտաքին ու ներքին մարտահրավերների դիմագրավման գործում: Խորհրդի անդամները կարծիքներ փոխանակեցին ներքաղաքական ընդհանուր իրավիճակի և նախագահական ընտրություններում ՄԻԱԿ-ի դիրքորոշման հարցի շուրջ:
Քննարկումներից հետո ՄԻԱԿ-ի խորհուրդը միաձայն որոշեց չառաջադրել սեփական թեկնածու և առաջիկա նախագահական ընտրություններում աջակցել ՀՀ նախագահի թեկնածու, ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը: Խորհուրդը ձևակերպեց այն 10 հիմնական պատճառները, ինչի համար ՄԻԱԿ-ը սատարում է ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանին: Միաժամանակ, որպես մեր կյանքում իրական փոփոխությունների ձգտող, որպես ապագայի քաղաքական ուժ, ՄԻԱԿ-ի խորհուրդը ձևակերպեց այն 10 հիմնական փոփոխությունները, որ ՄԻԱԿ-ն ակնկալում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Խորհրդի նիստից հետո ՄԻԱԿ-ի նորընտիր Գլխավոր քարտուղար Սամվել Ֆարմանյանը, քարտուղար Լևոն Մարտիրոսյանը և ՄԻԱԿ-ի Խորհրդի խոսնակ Կարեն Մաթևոսյանը պատասխանեցին լրագրողների հարցերին:
10 ՊԱՏՃԱՌ, ԻՆՉՈՒ ՄԻԱԿ-Ը ՍԱՏԱՐԵՑ ՍԵՐԺ ՍԱՐԳՍՅԱՆԻՆ
-
Առաջ է քաշել երկրում II սերնդի բարեփոխումների իրականացման լուրջ ծրագիր:
Փարձառու է և մեծ ներդրում ունի անկախ պետականության կերտման գործում:
Արցախյան հակամարտության և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ տեսակետները կանխատեսելի են:
Քաղաքական կայունության, համերաշխության և ազային միասնության կողմնակից է:
Բազմակողմանիորեն տեղեկացված է և տիրապետում է երկրում առկա բոլոր խնդիրներին:
Հավասարապես ընկալելի և ընդունելի է աշխարհի բոլոր քաղաքական կենտրոնների կողմից:
Վարչապետության կարճ շրջանում կրկնակի աճել է երկրի պետական բյուջեն, 60%-ով բարձրացվել են կենսաթոշակները:
Ուժեղ անհատ է և ուժեղ առաջնորդ:
Արդյունավետ կառավարիչ է և լավ կազմակերպիչ:
Վայելում է հասարակության մեծամասնության վստահությունը:
10 ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ, ՈՐ ՄԻԱԿ-Ն ԱԿՆԿԱԼՈՒՄ Է ՀՀ ՆԱԽԱԳԱՀ ՍԵՐԺ ՍԱՐԳՍՅԱՆԻՑ
Երկրորդ սերնդի բարեփոխումների իրականացում և լայնածավալ կառուցվածքային բարեփոխումներ:
ԵՄ-ին անդամակցության չափանիշների բավարարումը որպես Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականության առաջնահերթության հռչակում:
Պետության դերի նվազեցում, տնտեսական ազատ մրցակցության և հավասար հնարավորությունների ապահովում, մենաշնորհների վերացում:
Իրավապահ մարմինների հրաժարում պետության սպասարկումից, ի օգուտ հասարակության և անհատի սպասարկման:
Հավասարություն օրենքի առջև և բոլոր իրավախախտների համար պատժի անխուսափելիություն:
Կադրային համարձակ փոփոխություններ, միջին և բարձրագույն օղակներում երիտասարդ կադրերի ներգրավում:
Կոշտ պայքար կոռուպցիայի և ստվերային տնտեսության դեմ:
Արցախյան հակամարտության խաղաղ և արժանապատիվ կարգավորում, առաջընթաց հայ-թուրքական հարաբերություններում:
Գործազրկության կրճատման, Երիտասարդ-նորաստեղծ ընտանիքներին բնակարանային աջակցության և Ներգաղթի խթանման Ազգային ծրագրերի իրականացում:

На президентских выборах МИАК поддержал Сержа Саргсяна  | 01.12.2007
В повестку дня состоявшегося 1-го декабря в Гюмри первого заседания новоизбранного Совета МИАК был также включен вопрос уточнения политической позиции МИАК на президентских выборах. В заседании участвовали 18 из 19-ти членов Совета МИАК.
Члены Совета отметили необходимость и важность свободного и прозрачного проведения предстоящих общегосударственных выборов в соответствии с духом демократии, подчеркнули их исключительное значение для дальнейшего развития политической системы Армении и углубления осуществляемых в стране реформ, противодействия внешним и внутренним вызовам, стоящим перед страной. Члены Совета обменялись мнениями об общей внутриполитической ситуации, а также по вопросу относительно позиции МИАК на президентских выборах.
После обсуждений Совет МИАК единогласно решил не выдвигать собственного кандидата и поддержать на предстоящих президентских выборах кандидата на пост Президента РА, Премьер-министра РА Сержа Саргсяна. Совет сформулировал те 10 основных причин, по которым МИАК поддерживает кандидата на пост Президента РА Сержа Саргсяна. Одновременно Совет МИАК, являющегося политической силой будущего, стремящейся к реальным изменениям в нашей жизни, сформулировал те 10 основных изменений, которых МИАК ожидает от Президента РА Сержа Саргсяна. После заседания Совета новоизбранный Генеральный секретарь МИАК Самвел Фарманян, секретарь Левон Мартиросян и спикер Совета МИАК Карен Матевосян ответили на вопросы журналистов.
10 ПРИЧИН, ПО КОТОРЫМ МИАК ПОДДЕРЖАЛ СЕРЖА САРГСЯНА
1. Выдвинул серьезную программу осуществления в стране реформ второго поколения.
2. Опытен и имеет большой вклад в дело построения независимой государственности.
3. Имеет прогнозируемые точки зрения по урегулированию арцахского конфликта и армяно-турецких отношений.
4. Является сторонником политической стабильности, согласия и национального единства.
5. Всесторонне информирован и владеет всеми имеющимися в стране вопросами.
6. В равной степени понимаем и приемлем для всех политических центров мира.
7. За короткий срок его премьерства удвоился государственный бюджет страны, на 60% повысились пенсии.
8. Является сильной личностью и сильным лидером.
9. Эффективный управленец и хороший организатор.
10. Пользуется доверием большей части общества.
10 ИЗМЕНЕНИЙ, КОТОРЫХ МИАК ОЖИДАЕТ ОТ ПРЕЗИДЕНТА РА СЕРЖА САРГСЯНА
1. Осуществление реформ второго поколения и широкомасштабные структурные реформы.
2. Провозглашение удовлетворения требованиям членства в ЕС приоритетом внутренней и внешней политики Армении.
3. Снижение роли государства, обеспечение свободной экономической конкуренции и равных условий, ликвидация монополий.
4. Отказ правоохранительных органов от обслуживания государства, в интересах обслуживания общества и личности.
5. Равенство перед законом и неизбежность наказания за все правонарушения.
6. Смелые кадровые изменения, привлечение молодых кадров в средние и высшие звенья.
7. Жесткая борьба с коррупцией и теневой экономикой.
8. Мирное и достойное урегулирование арцахского конфликта, прогресс в армяно-турецких отношениях.
9. Осуществление национальных программ сокращения бедности, содействия новосозданным молодым семьям в жилищном вопросе и стимулирования репатриации.