"ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂ. Ճշմարտություն և Փաստեր" | 15.06.2011 Միացյալ Ազատական Ազգային Կուսակցությունը` ՄԻԱԿ-ը ապրիլի 8 - ից Մայիսի 9-ը նախաձեռնեց և իրականացրեց "Լեռնային Ղարաբաղ. Ճշմարտություն և փաստեր" ծրագիրը, որը ներկայացնում էր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատմական հանգամանքների, ընթացքի և իրական փաստերի վերաբերյալ ամփոփ և համապարփակ նյութեր: 4 միլիոնից ավել նամակներ ուղարկվել են շուրջ 100 երկրներ: Ծրագրի հիմնական նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատմական հանգամանքների, ընթացքի և իրական փաստերի վերաբերյալ ամփոփ և համապարփակ նյութերի համացանցային հասցեական տարածումն էր աշխարհի բոլոր երկրների ազգային կառավարությունների, հասարակական և քաղաքական կազմակերպությունների, ինչպես նաև հեղինակավոր միջազգային կառույցների ազդեցիկ և շահագրգիռ ներկայացուցիչների շրջանում: Նախագծի ռազմավարական նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչմանը նպաստելն էր: Նախագծի հիմնական և ռազմավարական նպատակներին ուղղված խնդիրներն էին`
Ծրագիրն իրականացվում էր երեք փուլերով. Առաջին փուլում ստեղծվեցին աշխարհի բոլոր երկրների ազգային կառավարությունների, հեղինակավոր միջազգային ու հասարակական կազմակերպությունների ազդեցիկ և շահագրգիռ ներկայացուցիչների անվանական տվյալների բազա:Մշակվել և տարբեր լեզուներով թարգմանվեցին ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ ամփոփ և համապարփակ նյութերը: Զուգահեռ ձևավորվեցին նախագծին նպաստող տեղական ու հայկական լոբբինգով զբաղվող կազմակերպությունների, ֆորմալ ու ոչ - ֆորմալ խմբերի կոալիցիաներ: Երկրորդ փուլում արդեն ձևավորված տվյալների բազայում առկա անվանական հասցեներով ուղարկվեցին վերոնշյալ նյութերը: Ուղարկվեցին ծրագրի համապատասխան նախատեսված 4 միլիոն էլեկտրոնային հաղորդագրություններ: Երրորդ փուլում Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ծրագիրը և կատարված աշխատանքի արդյունքները ներկայացվեցին նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Ստորև ներկայացված է փաստաթուղթը տարբեր լեզուներով: |

"НАГОРНЫЙ КАРАБАХ: Правда и факты"  | 15.06.2011
С 8 апреля по 9 мая МИАК инициировал и осуществил проект под названием "Нагорный Карабах:  Правда и Факты "представляющий обобщенный и всеобъемлющий материал об исторических обстоятельств  и реальных фактов Нагорно-Карабахского конфликта. Более чем 4 миллиона писем было разосланно в сотни стран мира.
Была проведена активная работа по ознакомлению с Нагорно-Карабахским конфликтом и в социальных сетях, в частности в Facebook, Twitter и Gopetition.
Целью программы являлось ознакомление мирового сообщества с историей, процессом и реальными фактами Нагорно-Карабахского конфликта, нейтрализация воинственной и лживой азербайджанской пропаганды, а также содействие процессу международного признания Нагорного Карабаха.
Основной целью проекта было адресное распространение по интернет-каналам обобщенных и всеобъемлющих материалов относительно исторических обстоятельств, течения и реальных фактов Нагорно-Карабахского конфликта среди национальных правительств, общественных и политических организаций всех стран мира, а также представителей авторитетных и заинтересованных международных структур.
Стратегической целью проекта было содействовать международному признанию Нагорно-Карабахской Республики.
Он осуществлялся в три этапа.
На первом этапе была создана база данных национальных правительств всех стран, авторитетных представителей известных общественных международных организаций. Обрабатаны и переведены на различные языки материалы об НК конфликте. Параллельно формировались коалиции формальных и неформальных групп, местных и зарубежных организаций, занимающихся армянским лоббингом.
На втором этапе вышеназванные материалы были разосланы адресатам из созданной базы данных. Было разослано 4 миллиона электронных сообщений.
На третьем этапе в концертно-спортивном комплексе имени Карена Демирчяна активисты Единой Либеральной Национальной Партии - МИАК  представили итоги проекта президенту Армении Сержу Саркисяну. Глава Республики также ознакомился с собранной МИАК базой данных, из которой по сей день отправлено четыре миллиона писем. .