Զանգվածայնացման ծրագրի առաջին փուլի աշխատանքների արդյունքում Հայաստանի մարզերում արդեն իսկ բացվել են թվով 9 տարածքային ստորաբաժանում:
Հուլիսի 24-ին ՄԻԱԿ-ի կենտրոնական գրասենյակում տեղի ունեցավ ոչ ֆորմալ հավաք, որին մասնակցում էին ներկայացուցիչներ այդ 9 կառույցներից, ինչպես նաև Երևանի տարածքային ստորաբաժանումից: Հանդիպման նպատակը ՄԻԱԿ-ի քարտուղարության անդամների, կանոնադրական հանձնաժողովի աշխատանքների ներկայացնելն էր, տարածքներում աշխատանքների կազմակերպումը, մարզային հիմնախնդիրների վերծանումը և հնարավոր լուծման ուղիների որոնումը: Հավաքը կազմակերպվում էր առաջին անգամ, ուստի և պատեհ առիթ էր տարածքային ստորաբաժանումների համար միմյանց հետ ծանոթանալու և իրար ճանաչելու:
Ողջունելով հավաքվածներին, ՄԻԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Արա Հովսեփյանը համոզմունք հայտնեց, որ աշխատանքները անպայմանորեն դրական հունով են գնալու, քանի որ մարզային ներկայացուցիչները պատրաստակամություն են հայտնել լծվելու դժվարին մի աշխատանքի, այն է` քաղաքական գործունեությունը մարզային մակարդակով:
Քարտուղար Լևոն Մարտիրոսյանը, պատասխանելով հարցերին, նշեց, որ ՄԻԱԿ-ը ձեռնամուխ է լինելու Հայաստանի զարգացմանը միտված և պետության համար անհրաժեշտ ծրագրերի մշակմանը, հավատացնելով, որ մեծ ուշադրություն է դարձվելու մարզային զարգացմանը:
Գաղափարական գծով քարտուղար Գերասիմ Բարսեղյանի պնդմամբ, աներկբա է ՄԻԱԿ-ի զբաղեցրած ուրույն և անփոխարինելի դիրքը հայաստանյան քաղաքական դաշտում, քանզի այն գործող կառույց է և առաջ է քաշում իրատեսական նպատակներ:
Արտաքին կապերի և PR գծով քարտուղար Նաիրա Կարապետյանը հորդորեց ներկաներին ակտիվ աշխատել տեղական ՀԿ-ների հետ` չշեղվելով ՄԻԱԿ-ի ծրագրային դրույթներից և գաղափարախոսությունից: Նշվեց նաև, որ ՄԻԱԿ-ի առանձնահատկություններից է ներքին ժողովրդավարությունը, ինչը ենթադրում է մարզային կառույցների նախաձեռնողական աշխատանք:
Կանոնադրական հանձնաժողովի նախագահ Կարեն Մաթևոսյանը ևս մեկ անգամ հիշեցրեց, որ մեծ ուշադրություն է պետք դարձնել ներքին օրինապահության վրա, վարել անթերի թղթաբանություն:

В результате осуществления первого этапа программы обепечения массовости в областях Армении уже открылись 9 территориальных подразделений.
24-го июля в центральном офисе МИАК-а состоялся неформальный сбор, в котором приняли участие представители этих 9-ти структур, а также территориальных подразделений Еревана. Встреча имела целью представление работы членов Секретариата и Уставной комиссии МИАК-а, а также организацию работы на местах, постановку областных задач и поиск возможных путей их решения. Сбор был организован впервые, поэтому стал для территориальных подраделений хорошей возможностью для того, чтобы познакомиться и узнать друг друга.
Приветствуя собравшихся, Генеральный секретарь МИАК-а Ара Овсепян выразил убежденность, что работы будут обязательно идти в позитивном русле, поскольку областные представители выразили готовность впрячься в сложнейшую работу – политическую деятельность на областном уровне.
Секретарь Левон Мартиросян, ответив на вопросы, отметил, что МИАК возьмется за разработку программ, направленных на развитие и необходимых для государства, заверив, что развитию областей будет уделяться большое внимание.
По утверждению секретаря по идеологической линии Герасима Барсегяна, МИАК бесспорно занимает свое особое и незаменимое место в политическом поле Армении, поскольку партия является действующей структурой и выдвигает реалистичные цели.
Секретарь по линии внешних и общественных связей Наира Карапетян призвала присутствующих активно работать с местными общественными организациями, не отклоняясь от программных положений и идеологии МИАК-а. Было также отмечено, что одной из особенностей МИАК-а является внутренняя демократия, что предполагает инициативную работу областных структур.
Председатель Уставной комиссии Карен Матевосян еще раз напомнил, что нужно обращать большое внимание на внутреннюю дисциплину, безукоризненно вести документацию.