Մինսկում կայացած Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի ծանրամարտի հավաքականը հերթական անգամ ապացուցեց, որ Եվրոպայում ուժեղագույններից մեկն է: Հայ ծանրորդները նվաճեցին 7 "մեծ" մեդալ: Ինչպես գրում է armsport.am-ը, նման քանակով մեդալներով հայ ծանրորդները Եվրոպայի առաջնություններից չէին վերադարձել:
Իսկ ահա ոսկիների առումով այս տարվա ելույթը լավագույնը չէր, քանի որ 2008թ. մենք ունեցել ենք միանգամից 4 չեմպիոն, այնինչ Բելառուսում Հայաստանի օրհներգը հնչեց 2 անգամ:Հատկապես ուրախալի է այն, որ Հայաստանի հավաքականը վստահ ելույթ ունեցավ իր ոչ մարտական կազմով: Տարբեր պատճառներով բացակայում էին առաջատար մի շարք ծանրորդներ: Մասնավորապես, Բելառուսում ասպարեզ դուրս չեկան Առաքել Միրզոյանը, Տիգրան Վ. Մարտիրոսյանը, Գևորգ Դավթյանը, Նազիկ Ավդալյանը, որոնք ոսկե մեդալների ռեալ հավակնորդներ են:

На завершившемся в Минске Чемпионате Европы по тяжелой атлетике сборная Армении еще раз доказала, что сегодня она является одной из сильнейших в Старом Свете. Армянские штангисты завоевали 7 "больших" медалей, и это лучший результат армянской дружины на континентальных первенствах.
А вот что касается золотых медалей, то здесь, к сожалению, заметен регресс: в 2008-ом гимн Армении на европейском первенстве прозвучал 4 раза, в то время как в этом году это произошло лишь дважды. Особо радует то, что армянская команда уверенно выступила в Минске даже не первым составом. По разным причинам отсутствовали Аракел Мирзоян, Тигран В. Мартиросян, Геворг Давтян, Назик Авдалян. Эти спортсмены также являются реальными претендентами на медали, сообщает armsport.am.