1995թ. հոլիսի 5-ին Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ անցկացվեց համաժողովրդական հանրաքվե` ՀՀ Սահմանա-դրության հաստատման համար:
Մեր հասարակությունը գրեթե միաձայն ընտրեց սահմանադրական հանրապետության ուղին` վերահաստատելով իր վճռականությունը շարունակել պետականության կայացման, անկախության ամրա-պնդման և իրավական, սոցիալական և ժողովրդավարական պետություն դառնալու կարևորագույն գործը, ինչն ամրագրված է 1990թ. Հայաստանի անկախության հռչակագրում:
Սահմանադրությամբ վերջնականապես Հայաստանի Հանրապե-տությունը հռչակվեց ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն` հստակորեն տարանջատվեցին իշխանության երեք ճյուղերի (օրենսդիր, գործադիր և դատական) գործառույթները, մարդու և քաղաքացու իրավունքները և ազատություններն ամրագրվեցին երկրի մայր օրենքով:
Միացյալ Ազատական Ազգային կուսակցությունը շնորհավորում է բոլորին երկրի պետական տոնի` Սահմանադրության օրվա առթիվ:

День Конституции РА | 01.07.2010
5-го июля 1995 года впервые в истории Армении был проведен всенародный референдум для утверждения Конституции РА.
Наше общество почти единогласно выбрало путь конституционной республики, подтвердив свою решимость продолжать важнейшее дело становления государственности, укрепления независимости и построения правового, социального и демократического государства, что зафиксировано в Декларации о независимости Армении 1990 года.
Конституцией Республика Армения была окончательно провозглашена демократическим, социальным и правовым государством, были четко разделены функции трех ветвей власти (законодательной, исполнительной и судебной), права и свободы человека и гражданина получили свое закрепление в Основном законе страны.
Единая Либеральная Национальная Партия поздравляет всех с государственным праздником страны - Днем Конституции.