Տոնդ շնորհավոր Հայաստան | 25.05.2010
Մայիսի 28-ին Հայաստանը նշում է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրը: Մայիսի 26-ին Սարդարապատում հաղթանակելով թուրքական բանակին, հայկական զորքերը կարողացան կասեցնել թուրքական ներխուժումն Անդրկովկաս եւ փրկել Հայաստանը լիակատար ոչնչացումից:
Հայկական հանրապետությունը (Հայաստանի Հանրապետությունը) հռչակվեց "Հայկական ազգային խորհրդի" կողմից 1918 թվականի մայիսի 28-ին Թիֆլիսում` Անդրկովկասյան ժողովրդավարական դաշնային հանրապետության փլուզումից հետո: Մայիսի 29-ին ՀՅԴ Արեւմտյան եւ Արեւելյան Բյուրոյի նիստը Հովհաննես Քաջազնունուն նշանակեց անկախ Հայաստանի առաջին վարչապետ, մայրաքաղաքը դարձավ Երեւանը, վերջին վարչապետը Սիմոն Վրացյանն էր:
Հայաստանի Հանրապետությունը գոյություն ունեցավ ընդամենը երկու տարի, մինչեւ 1920 թվականի դեկտեմբերի 2-ը, երբ Երեւան մտան 11-րդ Կարմիր բանակի զորամասերը եւ հանրապետությունը խորհրդայնացվեց: 1991 թվականին Հայկական ԽՍՀ-ն անկախություն հռչակեց եւ խորհրդարանը մայիսի 28-ը սահմանեց որպես ոչ աշխատանքային օր:

С праздником Армения | 25.05.2010
28 мая Армения отмечает день Первой Республики Армения. Одержав 26 мая победу в Сардарапате над турецкой армией, армянские войска смогли остановить турецкую интервенцию в Закавказье и спасти Армению от полного уничтожения.
Армянская республика (Республика Армения) была провозглашена "Армянским национальным советом" 28 мая 1918 года в Тифлисе после распада Закавказской демократической федеративной республики. 29 мая заседание Западного и Восточного Бюро АРФ Дашнакцутюн назначило Ованеса Каджазнуни первым премьер-министром независимой Армении со столицей в Ереване, последним премьером был Симон Врацян.
Республика Армения просуществовала всего два года, до 2 декабря 1920 года, когда в Ереван вошли части 11-й Красной Армии, и республика стала советской. 1991 году Армянская ССР провозгласила независимость, и парламент постановил считать 28 мая нерабочим днем.